Hasada Günler Kala TMO’dan Fiyat Hamlesi

Sektör temsilcileri TMO’nun bu hamlesinin arkasındaki stratejiyi anlamakta zorlanıyor. Depolarını yeni sezon öncesi boşaltmak isteyen TMO’nun bu hamlesi, piyasada fiyatların artmasına mı neden olacak, yoksa üreticiyi mi zora sokacak merak konusu.

Bazı uzmanlar, TMO’nun yüksek fiyattan satış yaparak gelir elde etmek istediğini savunurken, kimileri de bunun yeni sezonda fiyatların artmasına zemin hazırlayacağını öngörüyor.

Fındık üreticileri ise TMO’nun bu kararının kendilerini zor durumda bırakacağını ve ürünlerini düşük fiyata satmak zorunda kalacaklarını ifade ediyor.

“ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ”

Tüm bu belirsizlikler fındık piyasasında gerginliğe neden olurken, sektör temsilcileri TMO’dan bir açıklama ve yeni sezon fiyatlarına ilişkin net bir bilgi bekliyor.

Ekonomim’de yer alan habere göre fındık ihracatçısı ve sanayicisi Edip Sevinç, “TMO’nun satış stratejisi şaşkınlık yaratıyor. TMO yeni sezon öncesi depolarını boşaltmak istiyor mu istemiyor mu? 2022 sezonuna ait fındığın satış fiyatını her ay 1 TL artırarak 127 TL’ye çıkardı. 2023-2024 sezonu ürününü de 130 TL’den satıyor. 2022 yılına ait ve talebi olmayan fındığın fiyatının her ay 1 TL artırılması karşısında şaşkınız. 2023-2024 sezonuna ait fındık piyasada kilogramı 115 TL’den işlem görürken, TMO’nun 2022 yılı eski fındığını 127 TL’ye, 2023 ürününü de 130 TL’ye çıkarmasının mantığını anlamakta zorlanıyoruz. Bu uygulamanın ardında nasıl bir hikmet olabilir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir